Hola, Profes 🙂 ¡Qué ilusión! Por fin os puedo revelar un secreto: ¡soy una de las autoras de un manual nuevo!📖 Después de casi dos años de trabajo ha salido EquisELE, un libro adaptado al alumnado polaco. Por este motivo, hoy escribo en mi lengua materna, pero si queréis conocer algunos detalles, no dudéis en escribirme 🙂
Cześć, Nauczyciele 🙂 Z dumą przedstawiam Wam nowy podręcznik do nauki hiszpańskiego, którego jestem współautorką!
Oto EquisELE – podręcznik wydany przez Klett Polska, zgodny z nową podstawą programową, który będzie dopuszczony do użytku szkolnego. Przeznaczony jest dla uczniów liceum i technikum rozpoczynających lub kontynuujących naukę języka hiszpańskiego jako drugiego języka obcego. Stworzony został przez grupę niesamowitych nauczycieli i pasjonatów, a każdy z nich dodał koloru tej świeżej propozycji, o której chcę Wam trochę opowiedzieć 🙂
Dlaczego EquisELE?
Ponieważ X symbolizuje talenty, których rozwój umożliwia nauka języka. Niech lekcja językowa będzie przestrzenią do odkrywania talentów, prezentowania ich, pielęgnowania i kształtowania pewności siebie. XL to również nawiązanie do świata ubrań i świata hiszpańskojęzycznego jednocześnie (ELE), ponieważ chcieliśmy, aby nasz kurs był «uszyty na miarę». Nazwy poszczególnych sekcji podręcznika nawiązują do terminologii odzieżowej: ENTRE PERCHAS jest wstępem do każdego rozdziału, EN EL PROBADOR prezentuje nauczane treści, TE QUEDA BIEN oferuje możliwość przećwiczenia materiału poprzez interakcję i gry, ES TALLA to część, w której pojawiają się projekty podsumowujące i autorefleksja dotycząca poziomu opanowania materiału, w HECHO EN… przedstawiamy tematy kulturowe z perspektywy rodzimych użytkowników języka hiszpańskiego, np. jak przywitać się w różnych krajach hiszpańskojęzycznych, czy Hiszpanie zawsze się spóźniają, jak targować się robiąc zakupy na mercadillo w Ekwadorze lub dlaczego Meksykanie budują altares podczas Dnia Zmarłych.
Dlaczego warto wypróbować EquisELE?
Ponieważ…
- Pozwala rozwijać kreatywność. Uczeń nie jest biernym obserwatorem, którego zadaniem jest wkuwanie nowego słownictwa, ćwiczenie gramatyki i komunikacji. Jest niejako twórcą własnego procesu nauczania, aktywnie uczestniczącym w nim na każdym etapie. Jednocześnie, tworząc podręcznik mieliśmy świadomość, że nie możemy traktować uczniów szablonowo, każdy ma inne potrzeby, możliwości, zainteresowania i motywacje. W każdym z pięciu rozdziałów staraliśmy się trafić do każdego ucznia poprzez różnorodność prezentowanych treści, ale też formę zadań. W szczególności przypadły mi do gustu projekty wieńczące każdy rozdział, które pojawiają się w formie etykiet z rozmiarami S, M, L, XL. Uczeń sam decyduje, który rozmiar mu odpowiada i może wykorzystać swoje umiejętności do zrealizowania zadania.
- Jest zanurzony w świecie współczesnych nastolatków w sposób naturalny i spójny z nauczanymi treściami. W dużej mierze jest to rzeczywistość wirtualna, ponieważ to jedna z płaszczyzn, która przybliża nam kulturę i język, który chcemy poznać. Z drugiej strony, pokolenie Z jest generacją ludzi aktywnych, dla których bardzo istotne jest działanie, uczestniczenie oraz możliwość poznawania innych kultur i podróżowania. Pisanie komentarzy lub postów na portalach społecznościowych, korzystanie z aplikacji, słownictwo dotyczące zainteresowań i kultury krajów hiszpańskojęzycznych to możliwe odpowiedzi na ich potrzeby.
- Pozwala ćwiczyć umiejętność autonomicznej nauki języka i wykorzystuje metodę lekcji odwróconej (clase invertida). Dzięki sekcji Actívate uczeń ma możliwość przygotowania się do lekcji, zapoznania z tematem oraz słownictwem potrzebnym podczas zajęć. Dzięki temu minimalizujemy stres towarzyszący w szczególności uczniom rozpoczynającym naukę, a także dajemy narzędzie do rozwijania potencjału uczniów, którzy chcą się wykazać i wpłynąć na przebieg lekcji.
- Wymaga- zarówna od ucznia, jak i nauczyciela. Pracy, współpracy, kreatywności, refleksji. Traktuje proces dydaktyczny w sposób holistyczny, ale wspomaga indywidualizację nauczania.
Praca nad książką była pełna stresu, wątpliwości, ale również niezwykle inspirująca i satysfakcjonująca. Dziękuję wszystkim, którzy byli pośrednio lub bezpośrednio zaangażowani w ten projekt, a w szczególności: Armando Cruz Crespillo, Malwinie Zegarra, Laurze Costa Pla, Izabeli Kusicielek, Victorowi Llaneza Vega, Jakubowi Jaworskiemu. Efekt będziecie mogli ocenić sami, jeśli zechcecie w nadchodzącym roku szkolnym wypróbować naszą propozycję 🙂